top of page

Beste Bankası ile kazanmaya başlayın.
Nereden başlamalısınız?


Beste Bankası ile kazanmaya başlamak artık çok kolay. Tek yapmanız gereken menümüzden "Dijital Kazanç " sayfasına gitmek ve dikkatlice incelemek, ardından "Pro Alan Sözleşmesi" ni dikkatlice okumak, ardından "Pro Alan Sözleşmesi" formunu doldurup göndermek.

Gördüğünüz üzere oldukça basit bir kaç işlemden sonra sizler de bestelerinizle ve şarkı sözlerinizle para kazanmaya başlayabilirsiniz.


Peki neleri bilmeniz gerekiyor ve nelere dikkat etmelisiniz?


Öncelikle bir yapım şirketi ile anlaşma yaptığınızı bilmelisiniz. Beste Bankası her hangi bir internet sayfası veya sosyal medya platformu değildir. Beste Bankası 2006 yılından bu yana müzik sektörüne hizmet veren ST Yapım Müzik Film Tanıtım ve Organizasyon LTD. ŞTİ. nin bünyesinde kurulan bir ticari platformdur. Amacı bestelerinizi satmak ve eserlerinizi dijital müzik platformlarında gelire çevirerek kazanç elde etmektir. Bu bilgiler ışığında sözleşme imzaladığınız Beste Bankası ile ticari bir ortaklık başlatmış olursunuz. Bizimle yaptığınız sözleşmede gelir elde etmek istediğiniz eserlerinizin işletme hakkını bize devredersiniz biz de bunu kazanca çeviririz

ve size kazancımızın %75 ini veririz. Bu ortaklık sınırlı ve süreli değildir. Her iki tarafın da anlaşmayı bozacak eylemleri olmadığı müddetçe devam eder.

Bu sebeple en önemli bilmeniz gereken şey aklınıza estiğinde eserlerinizi dijital platformlardan kaldıramayacağınız ve bizimle anlaştığınız ve bu anlaşma ile gönderdiğiniz eserlerin bizde yayınlanan versiyonlarını başka bir müzik şirketine veremeyeceğiniz bilgisidir. Bu sizin eserinizin tüm haklarını bize verdiğiniz anlamına gelmez. Bizde yayınladığınız eser/eserlerin tüm hakları (işletme hakkı hariç) sizdedir. Eserinizi satabilirsiniz bir başka versiyonunu yeniden yaparak dilediğiniz müzik şirketinden çıkarabilirsiniz. Siz sadece bize gönderdiğiniz eserin, bize gönderdiğiniz versiyonunun (ses kayıdı) işletme hakkını vermiş olursunuz ve sadece verdiğiniz eserlerden bizden pay alırsınız.


Eserlerinizi yayınlama kriterlerimiz nelerdir?


Buraya kadar her şey yolunda ise gelelim eserlerinizi hangi kriterlere göre yayınladığımıza.

Bildiğiniz gibi Beste Bankasında eser yayınlamak için çok da fazla bir şey istemiyoruz. Sadece çıplak sesle okumuş olmanız (doğru ve dinlenebilir icra ile) eserinizi satmak için eklemenizede yeterli olacaktır. Ancak eserlerinizi dijital müzik platformlarında yayınlamayı düşünüyorsanız bu kriterler biraz değişiyor normal olarak.


İlk olarak bestelerinizin daha önce hiç bir dijital müzik platformunda yayınlanmamış (gelir elde etmemiş) olması gerekiyor. Bir başka müzik şirketinden çıkarmış olduğunuz eserleri yayınlayamıyoruz. Eğer biz farketmesek ve yayınlasak bile eserin geliri otomatik olarak önce çıkartan müzik şirketine gidiyor ve uyarı alıyoruz, dolayısı ile biz de size uyarıda bulunuyoruz.


İkinci olarak eserlerinizin en az bir enstrüman ile çalınmış ve solist tarafından seslendirilmiş olması gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken ise enstrümanın ve solistin icralarının müzikalite içerisinde doğru olmasıdır. Akortsuz bir enstrüman ile yanlış akorlar üzerine söylenen bir şarkı, solisti ne kadar iyi okumuş olsa bile yayınlanamaz. Bunun aksi olan enstrümanın kusursuz çalması durumunda solistin kötü bir icra ile eseri okuması için de söylemek mümkündür. Kısacası en az bir enstrüman ile doğru çalınıp okunmuş olması gerekir. Yine de bir kriter kalır ki o da doğru kayıt. Eğer icra iyi kayıt kötü ise yine eserinizi dijital platformlarda yayınlayamayız.


Üçüncü olarak da, daha çok Rap müzik ile uğraşan sanatçıların dikkat etmesi gereken bir husus var. Free Beat ( hazır ve genelin kullanımı için yapılmış) beatlerin üzerine yapılan Rap şarkıları dijital platformlarda yayınlanamaz ve gelir elde edemez. Bu sebeple eğer free beat üzerine şarkı yazdıysanız üzülerek bunların yerine kendi beat lerinizi yapmanızı ve düzenlemenin kendinize ait olması gerektiğini hatırlatmak isteriz.


Söz yazarlarının eserlerini nasıl kazanca çeviriyoruz?


Bu, kuruluş aşamamızda en çok bizi uğraştıran konuydu ve bunu en temel biçimde aştık, ardından hayata geçirdik. Söz yazarlarımızın dijital müzik kanallarından telif almaları, adından da anlaşılacağı üzere içeriğinde müzik olmaması durumunda imkansızdır. Eğer bir bestenin söz yazarı değilseniz dijital müzik kanallarında olamazsınız ve gelir elde edemezsiniz.


Biz bunu sizler için imkanlı hale getirdik. X söz yazarının tüm eserlerini (kendisine özel) enstrümantal bir şarkı ile temsil ediyoruz. Böylece X kişisinin yüz şarkı sözü olsa da tümünü aynı enstrümantal müzik ile lyric videolar haline getirip yayınlıyoruz. Burada önemle bilmeniz gereken iki şey var.


Birincisi dijital müzik kanallarında aslında hala yoksunuz ancak sizi temsil eden (bizim size özel hazırladığımız) müziğiniz var ve bundan gelir elde ediyorsunuz. Bu durumda sizi temsil eden enstrümantal eseri ne kadar çok çaldırtırsanız geliriniz o doğrultuda artıyor.


İkincisi size hazırladığımız videolar. Bu videolarda şarkı sözleriniz müzik üzerinde akan yazı veya sesli (okuma) olarak görüntüleniyor. Bu videoları her paylaştığınızda hem müzik hem izlenen videonun telifi sizin hanenize gelir olarak yazılıyor.


Kazanmaya hemen başlıyorsunuz.


Artık işin kazanç kısmına geçmekte ve nasıl kazanıldığı, ne kadar kazanç olacağı hakkında konuşmakta fayda var.

Öncelikle yine bilmenizde fayda olduğunu düşündüğümüz bir kaç şey var.

Kazanmaya başlamak ile kazanmak arasında bir fark var. Evet ilk eserinizi eklediğinizde kazanmaya başlıyorsunuz ama kazanıyor musunuz?

Daha önemlisi nasıl kazanılıyor ve ne kadar kazanılıyor?

Birincisi burası Beste Bankası ama mevduatınızı yatırdığınız ve karşılığında faiz aldığınız türden bir banka değil. Beste Bankası eserlerinizi biriktirdiğiniz, yayınladığınız, sattığınız hatta dijital müzik platformlarından gelir ettiğiniz bir platform. Demek ki eserlerinizi buraya eklediğinizde durduğu yerde bir kazanç elde etme imkanı yok. Eserleriniz dijital müzik platformlarında yayınlandığında sizin bir "Single" şarkınız veya lyric videonuz olur. Bundan sonrası ise sizin "sanat eserinizi" daha fazla kitlelere ulaştırma çalışmalarınız olmalıdır. Nasıl bir sanatçı albümü çıktığında bu albümünü çeşitli mecralara duyurmak için tanıtım çalışmaları yapıyor ve gündemde tutuyorsa sizler de birer sanatçı olarak bu gibi aktiviteler ile eserlerinizi daha büyük dinleyici kitlelerine ulaştırmanın çabasında olmalısınız. Bu sektörde sesinizi duyurmak, beste satmak ve dahası isminizin sanatçı olarak anılması daha fazla kişinin eserlerinizden bahsetmesi hem adınızı hem gelirinizi büyütecektir.


İkinci konu ise geliriniz ile ilgili.

Biliyoruz sanatla uğraşanlar maddiyata önem vermezler önemli olan eserlerinin duyulması ve adından söz edilmesi ancak yine de gelirinizin yüksek olması motivasyonunuzu arttıracaktır. İlk üç aylık periyotta pek çoğunuz tatmin etmeyen gelirler elde ettiniz ancak unutmayın ki artık gelir etmek mümkün.

 1. Eserlerinize sahip çıkın ve sosyal medya hesaplarınızda çokça paylaşın.

 2. En önemlisi dijital müzik platformlarındaki eserlerinizi bulun, linklerini kopyalayıp paylaşın ve şarkılarınızın indirilmesini sağlayın. Bir şarkı spotify dan indirildiğinde 1.29€ (brüt) kazanmış olursunuz. Üç aylık periyot içerisinde bir eseriniz için hedef koyun (örneğin: 30 indirme) üç ay içinde bir anda kazancınız bir şarkıdan 38.7 € olacaktır. Duyar gibiyim "bunun için değer mi?" dediğinizi ancak bu sayıyı arttırmanız durumunda kazanç hiç de küçümsenemeyecek boyutlara ulaşabilir ve sizi motive edebilir, bunu göz ardı etmeyin, unutmayın ki siz bu alana para kazanmak için üye oldunuz.

 3. Eserlerinize küçük bütçeler ayırın ve reklam verin. "Zaten iki kuruş kazanıyoruz bir de reklam mı vereceğiz?" sorusuna "Evet" diyoruz. Çünkü amacınız eserlerinizi değil kendinizi tanıtmak ve küçükten başlayan ve her gün büyüyen bir kitle ile diğer eserlerinize alıcı bulmak ve daha fazla tanınır, dinlenir olmak. Bizce bunun için değer.

Biz ne kazanıyoruz ve size nasıl ödeme yapıyoruz.


Yine bir hatırlatmayı yineleyip konuya giriş yapalım.

Biz yapımcıyız, siz de bizim iş ortağımızsınız.

Biz sizden eserlerinizin işletme iznini alıyoruz ve sizin para kazanma yolunuzu açıyoruz.

Eğer bir yapım şirketi ile anlaşmayı denerseniz (bilenleriniz vardır) size dijital müzik kanallarından gelir vermeyeceklerdir çünkü dijital dağıtım şirketleri müzik firmalarına ve sektörede emek verenlere üç ayrı kategoride ödeme yaparlar. Siz sanatçısınız (icracı ve besteci-söz yazarı) biz yapımcıyız.

Dijital dağıtım şirketleri bu iki ana alanı üçe ayırır ve üç hak ediş şeklinde ödeme yapar.

1.Şarkıcı

2.Söz yazarı ve besteci

3.Yapımcı

Dağıtım şirketleri şarkıcılar için, besteci ve söz yazarları için ve yapımcılar için ayrı ayrı ödeme yapar.

Şarkıcılar Müyorbir (Müzik Yorumcuları Birliği) üyesi ise şarkıcı hakkını bağlı bulunduğu meslek birliği Müyorbir den alır. Eğer üye değilse maalesef hak alamaz.

Söz yazarları ve besteciler Mesam ve MSG isimli iki meslek birliği üyesi ise hakkını bağlı bulunduğu meslek birliğinden alır. eğer üye değilde maalesef hak alamaz.

Yapımcılar ise Müyap ve kendi şirketleri üzerlerinden kendilerine düşen payı alırlar.

Bu ön bilgiden sonra siz nereden pay alacağınızı sanırım anladınız.

 1. Şarkıcı iseniz ve üye iseniz Müyorbir den, üye değilseniz maalesef hiç bir yerden.

 2. Besteci- söz yazarıysanız ve üyesi iseniz Mesam ve MSG den, üye değilseniz maalesef hiç bir yerden.

 3. Pro alan üyemizseniz %75 Yapımcı payından gelir alırsınız.

Eğer meslek birliklerinden en az birine üye iseniz hem meslek birliklerinden hem bizden gelir elde edersiniz.

Türkiye de ilk kez biz Beste Bankası olarak bu olanağı sizlere sağlamış olmaktan gurur ve kıvanç duyuyoruz.


Kazancınızı nasıl öğreneceksiniz ve nasıl alacaksınız?


Tüm buraya kadar yazdıklarımızı sıkılmadan okuduysanız aslında siz bu sorunun yanıtını zaten biliyorsunuz çünkü biz pro alan üyeliği sözleşmesinde, pro alan üyeleri sayfasında ve pek çok defa farklı yerlerde uzun uzun anlattık. Neyse okuma fırsatı olmamış olanlar için bir kez daha maddeler halinde anlatmakta fayda var.

 1. Dijital müzik platformlarının raporları 1 yılda 4 periyot olarak çıkar ve yayınlanır.

 2. Her 3 ay 1 periyottur.

 3. Tüm raporlar (1. periyot : Ocak Şubat Mart) Nisan ayında dijital platform şirketi tarafından hesaplanır ve onu takip eden Mayıs ayında biz raporları indirebilir ve (yoğunluğa göre) 15 gün içinde sizlere (iki farklı takip raporu şeklinde) bildiririz.

 4. Üç aylık periyotta geliriniz 100 TL ye ulaşmışsa, raporda belirtilen toplam kazancınızın dijital platform ve diğer aracıların payları kesildikten sonra (mecburi kesintiler) bize kalan net gelirin içinden %25 yapımcı payını keserek kazancınızı sizden aldığımız IBAN numaralı hesaplarınıza yatırırız.

 5. 100 TL ye ulaşmamış hesaplar bir sonraki aya aktarılır eğer 100 TL ye yine ulaşmazsa bu rakama kadar ödeme yapılmaz.


Üretmeye ve kazanmaya devam etmenizi diliyoruz.


Hedefimiz elbette para kazanmak ancak biz önceliği sanata, sanatçıya ve eşitliğe veriyoruz.

Herkes üretmeli ve eserini aracılara ihtiyaç duymadan özgürce paylaşmalı. Herkes ruhunun derinliklerinden gelen sese kulak veremez ve üretemez. Sanatçı ise içindeki sesin peşinden koşar, ona kulak verir, dahası onu dile getirir. İşte bu yaratıcı güç sanatçıyı diğer insanlardan ayıran özelliktir. Ülkemizde bir kaç kişinin tekelinde yozlaşmaya başlayan müzik Beste Bankası ve sizlerin iş birliği ile yeni bir soluk alacaktır. Bugün yepyeni bir oluşumuz ve onlarca beste, besteci ve söz yazarı piyasadaki yerini ufak ufak almaya başladıysa biz inanıyoruz ki bu sistem sayesinde müzikle uğraşan ünlü ünsüz herkes Beste Bankasına bakmadan albüm yapmayacaktır.


Beste nereden alınır? Sorusunun bizim bildiğimiz (klasik gelenekler dışında) tek cevabı var.


BESTE, BESTE BANKASINDAN ALINIR.

Bol üretim ve kazançlar diliyoruz.

106 görüntüleme2 yorum

2 Comments


Ali Gevher
Ali Gevher
Nov 29, 2021

Yazdığım sözlerin ücretlerini nereden kontrol edebilir ve değiştirmek istediğim ücretleri nereden değiştiririm yardımcı olabilir misiniz?

Like
Beste Bankası
Beste Bankası
Nov 29, 2021
Replying to

Sitemizden arama alanına adınızı yazarak aratın tüm eserlerinizin olduğu sayfayı göreceksiniz. Değiştirmek istediğiniz fiyatları bize bildirin biz güncelleyeceğiz.

Like
bottom of page