top of page

Kullanım Şartları

Beste bankasına hoş geldiniz. 

ST Yapım şirketi olarak müzik emekçileri olan bestekarların ve söz yazarlarının eserlerini daha fazla duyurmaları ve satmaları için bu platformu gerçekleştirdik. Amacımız bestekarların ve söz yazarlarının seslerini daha fazla duyurmalarına yardımcı olmaktır.

Beste bankasına katılım ücretsizdir. Beste bankasındaki bestekarlar ve söz yazarları ST Yapım'a verecekleri Muvafakatnameler dijital platformlarda bestekarların/söz yazarlarının  eserlerini yayınlamak içindir.

Bestekarların/söz yazarlarının, bestelerinin/sözlerinin satış izinleri beste ve sözlere talep olduğu taktirde ST Yapım aracılığı ile bestecilerden/söz yazarından alındıktan sonra ancak albümlerde kullanılabilir.

Dileyen herkesin bu platforma beste/şarkı sözü eklemesi mümkündür.

Eser eklemek isteyen bestekarlar ve söz yazarları Beste Bankası sitesine üye olarak eserlerini ekleyebilir ve satış için sergileyebilirler.

Beste Bankası uygulamasına üye olan ve eser ekleyen bestekarlar/söz yazarları eserlerine talep olması durumunda belirledikleri fiyatın alıcı tarafından kabul edilmesi halinde muvafakatname vereceklerdir. Bu yükümlülüğü siteye üye olduklarında otomatik kabul etmiş sayılırlar.

 

Eserlerini satmak için muvafakatname veren bestecilerin/söz yazarlarının besteleri/sözleri bu platformdan Beste Bankası vasıtası ile satılması durumunda sanatçıdan (Söz/beste den) satılan değer oranında  %15 komisyon alınır. 

Anlaşamaya uymayan besteci ve söz yazarının hesabı kapatılarak bu güne kadar eklenen içerikleri silinir. 

Beste Bankası aracılığı ile satışı gerçekleşen durumlarda besteci/söz yazarı, ödemekle yükümlü hizmet bedelini siteye üye olduğunda peşinen kabul etmiş olur ve anlaşmazlık durumunda hukuki işlemlere başvurma ve hakkını arama yolları devreye girer. 

 

Beste Bankası aracılığı ile satış prosedürü başlaması durumunda, eserin bir alıcısı/teklif vereni olduğu eser sahibine yazılı mail, whatsapp ve SMS yolu ile bildirilmesinin ardından, satıcı ile alıcının sistemi devre dışı bırakmaları ve birbirleri ile anlaşmaları durumunun tespit edilmesi ardından, satış sürecindeki tüm yazışmalar ve belgeler ile bu süreci hukuki boyutta takip etme ve haksız işlem tespit edilmesi durumunda (eser sahibi ve alıcı bizim bildirimlerimizin ardından birbirleri ile iletişime geçmeleri halinde) maddi tazminat davası ile şirketimizin koruma hakkına sahip olduğumuzu peşinen kabul edersiniz.

 

Beste Bankası dışında (bizim irtibatımız sonucu oluşan satış öncesi görüşmeler sonrasında) gerçekleşen ve Beste Bankasında belirtilen satış ücretinin dışında başka bir ücret ile Beste Bankasını devre dışı bırakarak gerçekleşen harici anlaşmaların tespiti sonrası, hukuki yola girmesini engellemek ve iyi niyet göstergesi olarak, Beste Bankası dışında yapılan bu anlaşmanın banka dekontu ibraz edilir ve bu rakamın %15 i Beste Bankasına ödenmesi sureti ile telafisi (tekrar edilmemek şartı ile) mümkündür. 

Beste Bankasına üye olan her kullanıcı sisteme eklediği içeriğin sorumluluğunu üstlenmiştir. Başkasının eserini eklemek ve satmak amacı ile yapılan tüm eylemlerden üye sorumludur. Beste bankası bu konuda hiç bir şekilde sorumluluk kabul etmez, kullanıcı bu sorumluluğun kendisinde olduğunu siteye üye olduğunda peşinen kabul etmiş olur.

Beste Bankasına eklenen içerikler tanıtım amacı ile ve besteci/söz yazarının kendi rızası ile eklenir ve bu içeriğin yayınlanmasından, sergilenmesinden dolayı Beste Bankasından hiç bir maddi talepte bulunamaz. 

Beste Bankası Dijital Kazanç üyeleri, Pro alan Üyeliği formu ile  eserlerini yayınlama muvafakatnamesini Beste Bankası'na verdiğini peşinen kabul etmiş olur, bu formda bildirdiği kimlik bilgileri ve eklediği ıslak imza fotoğrafı ile eserlerinin Beste Bankası (ST Yapım Şirketi) aracılığı ile dijital kazanç elde etmek amacı ile dijital platformlarda yayınlanmasına izin verir. Bu kazanç belirli periyodlarla gerçekleşen, içinden vergiler ve kesintiler düşüldükten sonra ST Yapıma verilen dijital platform gelirleridir. Kesintiler ve vergiler sonrasında kalan meblağ üzerinden hesaplanan Dijital Kazanç ödemeleri bu meblağın içerisinden kesilen %25 ST Yapım dağıtım hakkının dışında kalan kısımdır. 

 

Dijital Kazanç için gönderilen eserler daha önceden bir başka şirket tarafından bu platformlara yüklenmiş ise bu eserden doğan dijital haklar bu şirkete ödeneceğinden eser sahibi Beste Bankasından ayrıca hak talep edemez.   

 

"Beste Bankası ile bir kerede binlere ulaşın"

                                                             - Beste Bankası

bottom of page